Tigers News · Congratulations to all LHS Fall Student Athletes on their Outstanding Academic and Athletic Achievements.


Congratulations to  all the Fall Student Athletes on their outstanding Academic and Athletic Achievements.  LHS had a total of 240 student athletes this Fall and recognized 164 for receiving a 3.3 B+ or higher weighted GPA in the first 9 weeks. In addition, 59 athletes receive a 4.0 or higher GPA.  Finally, every team had an average GPA of above a 3.0.  Truly amazing and could not have been accomplished without everyone’s hard work and support.  THANKS!

2019 Fall Athlete Sports Award Winners and 3.3 B+ Scholar Athletes. “Athletes  Achieving Excellence in Academics and Athletics”. 

Cheerleading

Most Valuable – Becca Douglass

Most Improved – Ivy Strahm

Sportsmanship – Jazlyn Gramlin

Scholar Athlete – Lauren Couger

 

3.3 (B+)Scholar Athlete: Lauren Couger, Becca Douglass, Isabelle Echeverria, Macey Kenna, Logan Harington, Kinsey Bruder, Ivy Strahm, Taylor Moss, Leah Bashor, Kayleigh Barnard, Jazlyn Gramlin, Nevaeh Phillips, Rayna phillips, Sydnie Stevenson, Madison Stofer, Kaitlyn Smith, Emma Bailey, Abigail McKibben, Chloe Maciel, Mackenzie Fouts, Jocelyn Kernodle, Sayla Bee

 

All Star UCA Recipients – Becca Douglass, Macey Kenna, Ivy Strahm,  Kenzie Fouts,     Lauren Couger & Taylor Moss

 

Volleyball

Outstanding Offensive Player – Jordan Windhorst

Outstanding Defensive Player – Emma Huse

Most Improved Player – Jackie Terrill

Most Valuable Player – Lizzie Kincaid

Sportsmanship – Jada Folden

Scholar Athlete – Emma Huse

 

3.3 (B+) Scholar Athlete:  Emma Huse, Lyla Barr, Alexandria Barr, Addison Cupka, LizzieKincaid, Lucy Tubbs, Cami Deakins, Sydney Nance, Grace Braner, Madi Faulkner, Kiana Richards, Kylie Ottinger, Jordan Windhorst, Gabby Brewer, Ellie Alexander, Charli Albea, Hallie Montgomery, Jada Folden, Madison Copeland, Taylor Gramlim, Rylee Wilson, Jaycee Weaver, Bethany DeGraw, Caroline Tilford

 

First Team All-Conference: Lizzie Kincaid

Second Team All-Conference: Emma Huse and Jordan Windhorst

Academic All-State Honors:  Emma Huse and Lizzie Kincaid

 Football

Offensive MVP –  JC Reese

Defensive MVP –  Michael Reese

Special Team MVP–  Hunter Crew

Most Improved Athlete –  Brayton Bowen

Terry Weeks Outstanding Sophomore Football Player Award –  Gage Miller

Chris Watson Sportsmanship Award – Max Williams

Scholar Athlete – Max Williams

 

3.3 (B+) Scholar Athlete: Max Williams, Aiden Fortney, Nick Finney, Mallory Kaylor, Nick Morgan, Garrett Harker, Jacob Susong, Russell Eagle, Loryn Patterson, Brayton Bowen, Will Dafoe, Haiden Gibbs, Abi Richardson, Makai Smith, Jack Reynolds, JC Reese, Carson Toole, Ryan Shepherd, Izaya Philips, Michael Reese, Aryen Kinzer, Alex Juarez, Nick Kaylor, Landon Fouts, Grant Burns, Easton Williamson, Jarrett French, Jackson Houghton, Kobe Ottinger

 

First Team All-Conference:  Michael Reese, JC Reese and Drew Wilson

Second Team All-Conference:  Garrett Harker, Jarrett French and Max Williams

 

Girls’ Soccer

Top Scorer – Riley Jump

Top Defender – Jessica Lehmkuhler

Most Improved Player – Jessica Stackhouse

Most Valuable Player – Madison Maher

Mental Attitude Award – Irene Ransom

Scholar Athlete – Summer Stogsdill

 

3.3 (B+)Scholar Athlete:  Summer Stogsdill, Jessica Lehmkuhler, Riley Jump, Chloe Beltran, Sarah Brown, Michelle Horvat, Jessica Stackhouse, Irene Ransom, Kiersten Dallas, Addison Lollar, Madison Maher, Abi Johnson, Kennedy Parker, Alexis Trepcos, Madison McIntyre, Laney Rusk, Felicity Franks, Kinnedy Biddle

 

First Team All-Conference:  Madison Maher, Summer Stogsdill, Riley Jump

Second Team All-Conference: Jessica Lehmkuhler, Lexie Trepcos, Irene Ransom

 

Boys’ Soccer

 

Most Valuable Player – Carson Burtron

Most Improved Player – Treyton Achor

Mental Attitude Award – Drew Cosgray

Top Socrer – Carson Burtron

Top Defender – Riley Newman

Scholar Athlete – Carson Burtron

 

3.3 (B+) Scholar Athlete:  Carson Burtron, Kaden Burress, Samuel Green, Riley Newman, Kevin Burress, Will Swartz, Grant Krulik, Jeremy Mullins, Jordan Hines, Ethan Neihart, Maren Devlin, Quintin Isenhower, Zachary Perrine, Kameron Skobel, Drew Cosgray, Kendrick Welty, Wyatt Boyett, Alex VanZandt, Evan Wright, Treyton Achor, Ben Pipe, Josh Penumaka, Ali Niehart, Jordan Taylor

 

First Team All-Conference: Carson Burtron, Riley Newman and Ethan Neihart

Second Team All-Conference: Ben Piper, Will Swartz and Treyton Achor

Academic All-State Honors: Carson Burtron, Ethan Neihart, Ben Piper, Alex VanZandt and Kevin Burress

 

Boys’ Tennis

 

Most Improved Player – Drew Davidson

Most Valuable Player – Michael Wright & Luke Ferrell

Sportsmanship – Brayden Myers

Scholar Athlete –Nick Nies

 

3.3 (B+) Scholar Athlete:  Nick Nies, Luke Ferrell, Drew Davidson, Michael Wright, Matthew Keith, Harrison Love, Brayden Myers, Jackson Shepherd

 

First Team All-Conference: Michael Wright, Drew Davidson

Second Team All-Conference:  Harrison Love, Luke Ferrell

All State Academic : Luke Ferrell

 

 

Girls’ Golf

Sagamore Conference Champs

 

Most Improved – Brooke Reeves

Most Valuable Player – Ella Taylor

Ulen Country Club Sportsmanship Award – Clara McQueen

Scholar Athlete –  Ella Taylor

 

3.3 (B+) Scholar Athlete: Ella Taylor, Brittney Crum, Anna Robbins, Lauren Gascho, Clara McQueen, Brooke Reeves, Kate Mayner

 

First Team All-Conference:  Ella Taylor, Kate Mayner and Anna Robbins

Second Team All-Conference:  Brooke Reeves and Lauren Gascho

 

 

Boys’ Cross Country

First Team to advance to Regionals in LHS History

Most Improved – Jared Carter

Most Valuable Runner – Zachary West

A.J. Reagan Sportsmanship – Sriram Srinivasan

Scholar Athlete – Sriram Srinivasan

 

3.3 (B+) Scholar Athlete:  Sriram Srinivasan, Aiden Frost, Alex Emenhiser, JD Hawks, Jared Walton, Ryan Keith, Jared Carter, Braden Robison, Caleb McKaig, Kyler Strange, Mason McWaters, John Trepcos, Cody Mendenhall, Caleb Newsom, Aram Hale, Aaron Gommel, Zachary West, Hunter Smith

 

First Team All-Conference:  Zachary West, Nick Toleos, JD Hawks

Second Team All-Conference:  Aiden Frost, Hunter Smith , Sriram Srinivasan

Honorable Mention Academic All-State: Aaron Gommel

 

Girls’ Cross Country

Most Improved – Abbi Coyle

Most Valuable Runner – Murphy Adams

Megan Hammerle Sportsmanship – Emerson Haines

Scholar Athlete – Summer Stogsdill

 

3.3 (B+)Scholar Athlete: Summer Stogsdill, Abby Lewis, Jessica Fischer, Emerson Haines, Murphy Adams, Kloe Coyle, Abbi Coyle, Jaleigha Howard, Lucy Gascho

 

First Team All-Conference: Murphy Adams, Abbi Coyle, Summer Stogsdill

Second Team All -Conference – Emerson Haines, Kloe Coyle